Türer: Süt Kullanmadan Peynir Yapar Duruma Gelmiştik

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından geçen yıl başlatılan gıdada taklit ve tağşiş* yapan firmaların teşhiri uygulamasından yetiştiriciler son derece memnun kaldı. Türkiye’de ilk kez koyun keçi sütünde soğuk zincir kuran İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin Başkanı Özer Türer, “Türkiye’de süt kullanmadan peynir yapar duruma gelmiştik. Bakanlık tarafından yayımlanan ayıplı liste üretici lehine” dedi.

İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın taklit ve tağşiş yapan firmaların teşhiri uygulaması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Uygulamanın yetiştiricinin lehine olduğunu belirten Türer, şöyle konuştu: “Hiç süt kullanmadan süt ürünü, hiç dana eti kullanmadan dana sucuğu yapar noktaya gelmiştik. Bakanlığın teşhir çalışması ile birlikte firmalar taklit ve tağşiş yapmaktan korkar oldu, bu durum üretici lehine bir gelişmedir.”

Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bilinçli bir tüketici toplumu olmadığımızı ifade eden Türer, şunları söyledi: “Bu teşhir çalışmalarının tüketici üzerine çok fazla bir etkisi maalesef yok. Tüketicimiz Avrupa ülkelerinde olduğu gibi çok seçici değil. Bu tür teşhir haberlerine de pek ilgi göstermiyor.”

Teşhir çalışmasının en çok satın almacıları ve perakende firmalarını etkilediğini anlatan Türer, sözlerine şöyle devam etti: “Ulusal zincirler teşhir olan firmalarla çalışmıyor hatta ürünlerini raftan geri çekiyor. Bu da önemli bir baskı oluşturuyor. Firma sahibi, bakanlık tarafından açıklanan ayıplı listeye girmekten, listede yer almaktan bu nedenle korkuyor. Tüketici karar alma aşamasında çok etkili olmasa da ürünü pazara sunan aktörlerin bu hassasiyeti nedeniyle firma listede yer almaktan çekiniyor, daha dikkatli davranıyor. Özellikle ulusal zincirlerde ürün satışı yapan firmalar bırakın tağşiş yapmayı acaba proseste bir hata var mı, bulaşıklık kalır mı diye kontrol üstüne kontrol yapıyor.”

Tağşiş, taklit ve katkı nedeniyle değerin çok altında ürün satışı yapıldığına dikkat çeken Türer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çiğ süt ya da karkas et fiyatına işlenmiş ürün satılıyordu. Bu ancak taklit, tağşiş ve katkıyla mümkün olur. Tağşiş yapanla dürüst üretim yapan aynı reyonda satılıyor, dürüst üretim yapan firmalar rekabet edemiyordu. Tağşişle mücadele haksız rekabetin önüne geçiyor.”

“Teşhir çalışmaları sadece internet sitesi ile sınırlı kalmamalı” diyen Başkan Türer, Bakanlığın televizyon başta olmak üzere tüm iletişim mecralarında ayıplı listenin teşhir yapılmasının daha fazla fayda getireceğini söyledi. Tüketicinin de seçici ve bilinçli olması gerektiğini ifade eden Türer, sözlerini şöyle tamamladı: “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı, sivil toplum örgütleriyle işbirliğiyle tüketicimizin daha bilinçli olması için eğitim çalışmaları yapmalı. Şüpheli bir durum karşısında yetiştirici de hakkını arayabilir. 174 Alo Gıda’yı araması yeterli. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ürünü satış noktasından alıp her türlü analizi yapıp size sonucunu bildiriyor. Satıcı firmaya para cezası kesmekten, uyarıya en son noktada da teşhire kadar birçok yaptırım uyguluyor.”

* Tağşiş

  1. Bir şeyin içine başka bir madde karıştırma, katıştırma.
  2. Bk. niteliği bozma
  3. Yemde doğal olarak bulunabilen fakat hayvanlara zararlı etki yapmayacak düzeylerde olanların dışında yemlere zehirli ve zararlı olabilecek madde, yabancı ot tohumu, besleme değeri olmayan madde, emniyetli olmayan pestisit veya kimyasal madde; tolerans sınırını aşacak miktarlarda boya, konservatif vb. katkı maddelerinin katılması; yemdeki değerli maddelerin tamamı veya bir kısmı yerine daha az değerli maddelerin katılması işlemi.
  4. Herhangi bir gıdanın veya malzemenin özelliklerini bozacak bir şeyle karıştırılması, hile.

Kaynak: Hayvancılık Akademisi, IHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir