İyi Yemek Kazanılmış Hak

Kendisini tanıdığım ve eğitmen olan Selçuk Ünalan Bey ise bir AB projesi nedeniyle benim 1991’den beri gitmediğim Prag’a gitmiş ve şöyle demiş: “Prag’da İsviçre peyniri satan bir arkadaşımla buluştum.

İlk önce harika bir peynir dükkânı bizi karşıladı. Peynirlere gelince; bazıları hariç (raclette) çoğunun çiğ sütten yapıldığını öğrendim.

“Sizin de belirttiğiniz gibi tuz oranı çok az, hatta yok diyebilirim. Tattığımız peynirler en az altı aylıktı. Bu peynirleri tattığımda bugüne kadar peynir adına Türkiye’de ne yediğimi sorguladım. “İçlerinde en sevdiğimiz ve aromatik olanı L’etivaz oldu.”

Daha ucuz, daha kaliteli ve sağlıklı yemek, elbette ki yaşam kalitesini arttırıyor. Batı’da eğitim ve sağlık gibi, iyi yemek, kazanılmış hak muamelesi görüyor. Paylaşım ve dayanışma gastronomik kültürün ortak paydaları.

***

Biyodinamik tarım, küçük ve artizanal üreticiler öne çıkıyor ve saygı görüyor.

Orta gelir düzeyindeki geniş kesimin yaşam kalitesiyle  demokrasinin sağlam temellere oturması arasında yakın ilişki olduğu gerçek. Asturias’tan yeni döndüm. Haziran planlarım şunlar: Fransa’da Paris, Perigord, Alsace-Lorraine. İspanya’da San Sebastian. Almanya’da Mosel. Kısmet olursa bir-iki Yunan adasına da gitmek istiyoruz hanımla.Güneyde
Gezdiklerimi, gördüklerimi ve yiyip içtiklerimi sizinle paylaşacağım.

Vedat Milör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir