Hereford Sığırı

 

ereford Sığırı, İngiltere’de Herefordshire kontluğunun Hereford şehri civarında yetiştirilmiştir. Kısaca Hereford sığırının anavatanı İngiltere’dir. Hereford sığırı 19. yy sonlarından itibaren bütün dünyaya buradan yayılmıştır. Hereford sığır ırkı hayvan, açık besi hayvancılık yapmaya çok uygundur.

Yetiştirildiği yerlerde aççık besi hayvancılık yaygın olarak yapıldığından tercih sebebidir. Hereford sığırı kırmızı-kahverengi renklidir. Baş, karın altı, ayak bilekleri ve kuyruk ucu beyazdır. Siyah Hereford sığırı da mevcuttur. Yalnız kırmızı-kahverengi olana göre yaygınlaşmamıştır. Siyah Hereford sığır, kırmızı-kahverengi renkli olanlarda olduğu gibi baş, karın altı, ayak bilekleri ve kuyruk ucu beyazdır. Hereford sığır hem boynuzlu hem de boynuzsuz olabilmektedir. Boynuzlu olanlarda boynuz kısa ve küttür.

Hereford sığır, sakin bir yaşam tarzına sahiptir. Bu nedenle mera ve açık besi hayvancılık yapılmasına elverişli bir sığır cinsidir. Hereford sığır, sağlam kemik, tırnak ve kas yapısına sahiptir. Hereford inek, kolay doğum yapma özelliğine sahiptir. Hereford inek, annelik içgüdüsü diğer sığır ırklarından daha fazla gelişmiştir. Hereford ırkı sığırlar, obur yapılarından dolayı çabuk kilo alma özelliğine sahiptir. Dolayısıyla besicilerin tercih sebebidir. Hereford ırkı sığırların döl verimi yüksektir.

Hereford sığırı, sütü pek sağılmayan bir hayvandır. Ekseriyetle buzağıya bırakılır. Yeni doğan buzağı ağırlığı dişi buzağı 33 kg. erkek buzağı 36 kg. ortalamasındadır. Hereford sığırlarında canlı ağırlık ergin ineklerde 550-650 kg. erkeklerde ise 800-1000 kg civarındadır. Besideki Hereford ırkı sığırlar günlük canlı ağırlık artışı 1100-1300 gün/gr ortalamasındadır. Hereford sığırlarda etteki randıman oldukça yüksektir. %70 civarı ortalamasındadır. Bir besi hayvanında aranılan özelliklerdendir.Hereford sığır eti yağsızdır.

Et kalitesi yüksek ve yumuşaktır. Hereford sığırı, özellikle sakin yapısıyla iyi bir mera hayvanı olması, açık besi hayvancılığı yapmaya elverişli olması, et randımanın yüksek olması, et kalitesinin iyi ve yumuşak olması kısaca problemsiz bir besi hayvanı olmasından dolayı tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir