Günde 20 lt’den Az Süt Veren İnek Kesilir

AYDIN Germencik’teki Efeler Çiftliği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Kayhan,kırmızı etle ilgili tartışmalara ilişkin önemli detaylar içeren mesaj gönderdi. Kayhan, öncelikle süt ineğininin günlük masrafına dikkat çekti:

– Bugün bir ineğin günlük yem masrafı 22 lira civarında. Üstüne işçilik, enerji, yakıt, amortisman ve finansman biner. Finasman hariç bir litre sütün maliyeti 130 kuruşu bulur. Borçlu çiftliklerde maliyet 140 kuruşu ulaşır.

Piyasadaki süt fiyatını anımsattı:

– Bugün oluşan 130 kuruş artı 9 kuruş devlet desteği, maliyetin altnda kalıyor. Bu hesapla günde 20 litre süt veren ineğin maliyeti 28 liradır ve başabaş noktası budur. Günde 19 litre süt veren inek her gün zarar yazacağı için mezbahaya kesime gider.

Et ithalatına değindi:

– Şu anda üzerinde kıyametler koparılan et ithalatı konusunun temelinde süt vardır. Süte değerini vermezseniz Uruguay, Macaristan, Romanya ve Arjantin’de et ararsınız.

Modern süt hayvancılığı işletmelerinin verim hesabı yaptığına işaret etti:

– Mevcut süt fiyatı politikası ile bir ineğin bize verimli hayatı 3-3.5 yılı geçemiyor. Bunun 5 yıl olduğunu düşünün. Verimi günde 12-14 litreye düşen, ancak iki yavru daha verebilecek bir hayvan kârlılık analizi nedeniyle kesilmediği an, Türkiye’de et sorunu biter.

Çiftliklerin son durumunu da şöyle özetledi:

– Milyarlarca dolar harcanarak ithal ekipman, ithal hayvan, ithal ilaç ve aşı, sperma ve Ziraat Bankası’nın “sıfır” faizli kredileriyle kurulan çiftlikler kapanma noktasına geldi.

Efeler Çiftliği’nin patronu Muharrem ve Hilmi Kayhan kardeşler, Hindistan’da da yatırımı bulunan gömleklik kumaş üreticisi Söktaş’la biliniyor. TÜSİAD’ın eski başkanlarından Muharrem Kayhan, halen Tekstil İşverenleri Sendikası başkanlığını yürütüyor.

Hilmi Kayhan, ön plana çıkmayı sevmiyor, medyada pek görünmüyor. Onun “feryat”ını dikkate almak gerekiyor…

 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + 16 =