Belçika Mavisi

 

Belçika’nın en eski etçil sığırı olan Belçika Mavisi, İngiliz Shorthorn ve bir de varsayımlara göre Fransa’nın Charolais (Şarole) ırkları ile melezleştirilmiştir.

20. yy’ın başında Belçika Mavisi adını almıştır. 1950 yılından sonra popileritesi hayli yükselmiştir. Sadece Belçika’da 1,5 milyon civarı Belçika Mavisi olduğu, bu da ülke sığır sayısının yarısına tekabül etmektedir. Belçika Mavisi’nde başlangıçtaki asıl hedef hem etçil, hem sütçü bir ırk olarak faydalanmaktı.

Islah sonuçlarında süt verim özelliği beklenin altında çıkmıştır. Fakat et verim özelliğini hala üst seviyelerde korumaktadır. Belçika Mavisi ırkı Piedmentosa ırkında olduğu gibi “Çift lender gen” (Çift kas geni) özelliğinden dolayı kuvvetli kas yapısına sahiptir. Bu da onun olağan üstü ete dönüşmesine sebep olur. Bu genin bir diğer özelliği de etin yağlanmasını önler. Sütçü ırklarla Belçika Mavisi melezleştirilebilir.

Böyle durumlarda beyaz renkli Belçika Mavisi kullanılması tavsiye edilir. Bunun sebebi doğan buzağılarda açık rengin belirgin olmasıdır. Fakat bazen güç doğum sorunundan dolayı sezaryana başvurulabilir. Bazı ülkelerde bu etçil ırk yasaklanmıştır. Belçika Mavisi’nin renkleri beyaz, siyah-beyaz, mavi-beyaz şeklindedir. İnce ve narin kemik yapısındadır. Uysal ve sakin yapılıdır. Buzağılarda hızlı büyüme ve erken gelişme. gelişmiş kas yapısı. Çevre şartlarına uyumu iyidir. Yüksek verim.

Canlı ağırlık (12 aylık): Erkek: 1047 Kg; dişi: 816 Kg.
Canlı Ağırlık (24 aylık): Erkek: 1709 Kg; dişi: 1102 Kg.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir